Mít, či nemít

Mít, či nemít

Aneb jsou peníze všechno?

Nedávná smrt známého českého miliardáře dostala zvláštní auru. Měl zdánlivě absolutně všechno, jen ne to nejcennější, čas.

Pravda, o tomto tématu bylo vyřčeno již mnoho. Na druhou stranu, čas je skutečně to nejdražší, co na tomto světě máme. Je to hodnota, se kterou mnohdy maximálně plýtváme a děláme, že ji máme (na rozdíl od peněz do výplaty) nekonečno. Každý by ve svém svědomí jistě našel více či méně promarněných hodin, dnů.. let. 

Příběh

Jeden muž, se kterým jsem měl možnost strávit rok svého života, mi vyprávěl o svém času. Povídal, jak za mlada trávil 12 – 15 hodin denně v práci, aby vydělal spoustu peněz. Skutečně se mu to i podařilo. V časech tohoto rozhovoru měl plně fungující firmu, milující ženu, dvě zdravé děti a dokonce i vnučku. Ovšem kromě firmy si následující musel zasloužit posléze.

Okolo třicítky (v nejproduktivnějším věku) ho postihla nevyléčitelná choroba napadající páteř, která ji ve své poslední fázi nezvratně ochromí. Tzn. znemožní pohyb dané osoby. Nemluvě o ohromných bolestech v průběhu raných fází.

A to byl moment, kdy si najednou uvědomil, že jeho čas existuje, je značně omezený a rychle ubíhá. 

A to z něj udělalo pána svého času.

Pracuje, ale tak, aby stihl hlavně žít. Věnuje se svým koníčkům, své vnučce a říkal, že si začal plánovat každou minutu denně, aby se mohl těšit na každý moment svého života. A mohu říct, že i přes své potíže žije skutečně naplno. 

Smutné až zarážející, že s tak důležitou komoditou zacházíme nedbale.

Škoda je bohatství, škoda je majetku
jak život vyhasne, marnivost přebytku
Umění jsoucna mít – honba po zážitku?
zanechat radost svou zalitou v odlitku.

Škoda je majetku, škoda je bohatství
chatrč láskou zděnou , než celé opatství.
Roztříštěn na kousky, neb zůstat celiství?
Umírat velmi stár s pocitem mladiství.

A tak, milí poétové, bych rád na závěr lehce a se vší úctou k básníku Horatiovi, poupravil jeho moudré, latinské přísloví. 

Carpe diem, neboli užívej dne, na užívej minuty.

Veselej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.